fbpx

Články

Giardióza – strašák (nejen) mladých zvířat

Co je vlastně giardióza?

Giardiózou nazýváme průjmové onemocnění způsobené endoparazitem - prvokem Giardia intestinalis (Lamblie střevní).  Napadá psy, kočky, hospodářská zvířata i lidi. Giardióza postihuje především mláďata a oslabené jedince – často bývají postižena tímto onemocněním štěňata, koťata nebo zvířata s oslabenou imunitou.

Jak dojde k nakažení zvířete?

Giardia intestinalis má dvě stádia vývojového cyklu, která nazýváme trofozoit a cysta. Trofozoity žijí v tenkém střevě, kde se množí a vytváří cysty, které jsou vylučovány výkaly do vnějšího prostředí a stávají se infekčními. Cysty jsou schopné přežít ve vodě a ostatním prostředí 5 dní až 3 měsíce, dle teploty. 

Zvíře se nakazí perorálně, tzn. pozře nebo olízne infikovaný předmět, napije se infikované vody, olízne infikovaný exkrement apod. Po pozření cyst se celý koloběh opakuje: pozření cyst, uvolnění a usídlení trofozoitů v tenkém střevě a vyloučení cyst.

 

giardioza

Co se děje v těle zvířete po napadení tímto parazitem?

Dochází k omezení resorpční schopnosti střev, špatnému trávení, nedostatečnému vstřebávání zinku, tuků a vitamínů rozpustných v tucích. Mohou také vznikat záněty.

Jak poznám giardiózu?

Mezi časté příznaky patří průjmy, průjmy s hlenem, ale i zácpy. Tyto projevy se mohou u zvířete střídat. Zvíře může začít hubnout a být apatické. U dospělých zvířat může probíhat skrytě a bez příznaků.

Pokud máte podezření na giardiózu, není nic jednoduššího, než zajít za vašim veterinárním lékařem, který je schopen u vašeho mazlíčka udělat testy přímo na klinice nebo v ordinaci.

Jak mohou pomoci mému zvířeti Precizní mikroby?

Precizní mikroby vašemu zvířeti giardiózu nevyléčí. Zde je nutné onemocnění opravdu přeléčit a zbavit se parazita. Podání přípravku Precizní mikroby během i po ukončení léčby však doporučujeme pro znovuobnovení a utužení střevní mikrobioty. Pokud máte mládě nebo oslabeného jedince, doporučujeme Precizní mikroby podávat preventivně, a to z důvodu posílení imunity. Silná imunita se lépe vyrovnává s ataky vnějšího prostředí.

Poznatky z terénu:

MVDr. Kalová

Precizní mikroby byly podány pejskovi plemene sibiřský husky, který má problémy se zažíváním. Jeho trávicí systém je velmi citlivý, málokterý přípravek snáší bez problémů. Pes prodělal 2x giardiózu a jeho střeva jsou porušená. Po klasických probioticích dostal průjem, a tak paní doktorka zkusila nasadit Precizní mikroby. Pes je snášel skvěle a průjem po nich, i přes jeho citlivost a problémy, nenastal. Prozatím pokračují v podávání.

MVDr. Leimerová

Jedním z pacientů paní doktorky Leimerové byl kocourek, který měl velké trápení se zažíváním. Dvakrát onemocněl giardiózou, která sice byla přeléčena, ale dost komplikovaně. Jeho střeva byla ve špatné kondici a došlo k jejich narušení. Trpěl průjmem a klasické probiotické preparáty mu nepomáhaly. Přišly tedy na řadu Precizní mikroby a a vše se v dobré obrátilo. Kocourek byl po třech dnech užívání bez průjmu. Jelikož je jeho stav chronického rázu, užívá Precizní mikroby dlouhodobě.