fbpx

Slovníček pojmů

Protože mikroby a jejich vliv na zdraví zvířat i lidí je naprosto zásadní, nemůžeme nezkusit vysvětlit alespoň trochu, jak ve střevním traktu působí. Jaký je jejich potenciál a co všechno svým metabolismem ovlivňují. 

Ale neobejde se to bez trochy odborné terminologie. Než si začnete hledat odpovědi na časté otázky, nebo se začtete do některého z našich článků nebo případovek z praxe na blogu, doporučujeme si projít základní slovníček níže. Pomůže vám lépe se orientovat v tom úžasném, ale současně složitém světě mikrobů.

Laický slovníček pojmů

Prebiotika: Jsou potravou pro bakterie - jako například vláknina. Prebiotika jsou palivem pro prospešné bakterie působící ve střevech.

Probiotika: Probiotika jsou prospěšné bakterie, které fungují jako továrny k fermentaci prebiotik a tím vytváří látky označované souhrnně jako metabolity. 

Postbiotika: Postbiotika jsou prospěšné metabolity probiotických bakterií. Jedná se o látky, které mají celou řadu pozitivních účinků, především ale podporují zdravé trávení a imunitu. Patří k nim trávicí enzymy, SCFA (mastné kyseliny s krátkým řetězcem), bakteriociny a jiné látky.

Podpora imunity: Postbiotika působí ve střevě více způsoby. Dodávají energii buňkám střevní sliznice, působí antimikrobiálně (snižují pH ve střevě) a modulují střevní imunitní systém. 

Metabolity: Bioaktivní látky produkované probiotickými bakteriemi.

Mikrob: zkr., mikroorganismus, jednobuněčný organismus. Patří k nim kromě bakterií také např. plísně, kvasinky, některé řasy a prvoci.

Mikrobiom, Mikrobiota: soubor všech mikroorganismů (eukaryota, bakterie, archaea i viry), osidlujících určité prostředí, v našem případě trávicího traktu. Dříve se používal i termín “střevní mikroflora”, dnes se od něj ale již upouští.

Enterococcus faecium: jedná se o probiotickou bakterii, která má schopnost přilnout ke střevní stěně, a tím brání uchycení patogenních bakterií na střevní sliznici. Díky tomu dochází k tlumení průjmu či jiných střevních potíží. 

V krmných doplňcích bývá  Enterococcus faecium většinou uchováván v lyofilozovaném stavu, což prodlužuje jeho dobu aktivace. Produkty Precision Microbes  obsahují tyto probiotické bakterie v živé formě, proto mají ve střevě okamžitý nástup aktivity.

Dysbióza: nerovnováha v druhovém složení mikrobiomu. Akutní nebo chronická. Může se projevovat průjmem, zácpou, plynatostí nebo zvracením.