fbpx

Články

Kolika a Precizní mikroby

Kolika ... U většiny chovatelů koní tento název onemocnění vyvolá minimálně zvýšený tep a lehký náběh na infarkt. A není se věru čemu divit. Kolika je velkým strašákem pro všechny majitele a chovatele koní, protože zdraví a život zvířete jsou v tomto případě ohroženy, a může dojít až k jeho úhynu. V lepším případě se majitel "pouze" pěkně finančně prohne, jelikož příjezd veterináře, léčba a následná rekonvalescence není levná záležitost. A to je ještě jedna z lepších variant. Pokud je majitel nucen zvíře přepravit na kliniku, může si cestou rovnou zajít do banky zažádat si o půjčku. No řekněte … Není lepší těmto nepříjemným a nákladným situacím předcházet? Prevence sice také není vždy levnou záležitostí, ale vždy vychází lépe než následná léčba. A pocit většího vnitřního klidu je k nezaplacení.


Co je to vlastně kolika?
Většinou se jedná o poruchu TRÁVENÍ. Kůň má velmi citlivý, dlouhý a složitý trávící systém. Není se tedy čemu divit, že mají tato zvířata většinou velmi silné predispozice k trávícím poruchám.
Existuje však vícero typů tohoto onemocnění. Pokud ke kolikovému stavu již dojde, je nutné neprodleně kontaktovat veterinárního lékaře.


Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?
Velmi častou příčinou je například změna krmení. Trávicí systém koně je na změny velmi citlivý, a tak bychom zvíře měli vždy pomalu a postupně na změnu krmení navykat. Každá náhlá změna způsobuje změnu bakteriálního obsahu v zadním střevě, čímž dochází k okyselení, které narušuje peristaltiku a oslabuje střevní stěnu. Z tohoto důvodu dochází k plynatosti a zácpám, které mohou způsobit změnu polohy střeva.


Na co si dát pozor?
Mezi některé příčiny kolik patří špatná kvalita krmiva (zapařené, plesnivé nebo znečištěné krmivo).

Dalším problémem bývá náhlá změna krmiva nebo velké pauzy mezi krmením. Denní dávku je třeba rozdělit minimálně na tři porce, objemné krmivo má být podáváno v dostatečném množství, jádro podávat až po objemném krmivu a zajistit dostatečný přísun minerálů.

Mezi další příčiny koliky patří nedostatek pohybu a nedostatek vody. Přiměřený pohyb a správný krmný režim jsou totiž důležitým faktorem ovlivňující pohyblivost tlustého střeva. Nedostatek vody může ve střevě způsobit zácpu.

Dalším faktorem je vyvážená pastva. Pokud kůň přechází v jarním období na celodenní pastvu, je třeba jeho trávicí systém na tuto změnu pozvolna navykat. Na pastvinách je třeba se vyvarovat růstu jedovatých rostlin, které mohou být příčinou trávicích potíží nebo otrav. Nesmíme zapomenout i na častý odklid výkalů z pastvin. Jedná se o vhodné opatření před nakažením koně střevními parazity.

Skrytou příčinou vzniku kolik je i stres, který může být způsoben odstavem, transportem, nepřiměřenou pohybovou zátěží, náročným tréninkem, přemístěním koně do nového prostředí či změnou sestavení stáda, požírání nestravitelných předmětů apod. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat březím a kojícím klisnám a hříbatům, protože v tomto období je jejich trávicí systém obzvláště citlivý. Příčinou trávicích problémů mohou být i nepravidelně obroušené nebo zkažené zuby, protože v dutině ústní dochází k rozmělnění potravy a smísení se slinami, což je důležitý faktor pro nastartování fyziologického trávicího procesu.

Mezi nejčastější příčiny koliky tedy patří:

- náhlé změny krmiv
- zkažené, zaplísněné nebo nevhodné krmení
- zkažené zuby
- málo nebo moc vlákniny
- nedostatek vody
- začervení
- velké pauzy mezi příjmem krmení
- málo pohybu
- stres
- špatně vybalancovanou zátěž
- požírání cizích předmětů (písek)


Jak může přípravek Precizní mikroby mému koni pomoci?
Precizní mikroby jsou ideální prevencí proti kolikám, které jsou způsobeny poruchou trávení. Obsahují bakterie mléčného kvašení a postbiotika, čímž pomáhají udržet ve střevě správné bakteriální osídlení. Vyrovnávají pH ve střevě a potlačují tak jeho překyselení. Tím zamezují nebo zmírňují kolikový stav. Při dietetických chybách pomáhají koňskému organismu se s těmito chybami vypořádat, a následky tak nemusí být fatální. Jelikož se vše odvíjí od správné funkce střeva, zmírňují i působení stresu na celkový zdravotní stav zvířete, a z tohoto důvodu snižují pravděpodobnost kolikových stavů. Pokud už si zvíře kolikou prošlo, Precizní mikroby jsou vhodnou volbou pro rekonvalescenci. Mají totiž schopnost začít ve střevě velmi rychle pracovat a navrátit ho zpět do správné kondice.

Udělejte pro svého koně maximum, a on a jeho trávicí systém vám to vrátí. Myslete na prevenci a vyvarujte se nepříjemným následkům.