fbpx

Články

Proč je tak účinné používat probiotika v tekuté formě?

Už jsme se setkali s pár námitkami ohledně našeho přípravku Precizní mikroby. Někteří z vás poukazují na to, že podávání probiotik ve formě pasty nebo prášku do krmiva je snazší. Často se také ptáte, proč je doba trvanlivosti přípravku jen rok.

Pojďme se tedy společně podívat na důvody, proč je tak účinné podávat probiotika v tekuté formě oproti probiotikům sušeným. A vysvětlit také roční lhůtu trvanlivosti.

 
Jsou probiotika živá?
Definice probiotik je stále ještě poměrně neustálená, a může tedy docházet k nepochopení.

My pod pojmem probiotika chápeme pouze označení pro živé mikroorganismy. Tedy takové buňky, které spotřebovávají a produkují látky, a jsou schopny se dělit. U mnoha doplňků stravy se používá širší vymezení, které zahrnuje i již neaktivní buňky nebo buňky odumřelé či jejich části.

V každém produktu je totiž určitý podíl mikroorganismů tzv. metabolicky aktivních (tzn. živých), a část bakterií je odumřelá. I tyto „neživé“ bakterie mají svůj přínos - slouží jako prebiotikum. Živé mikroorganismy ve střevě tyto odumřelé buňky znovu rozloží a spotřebují jako svou potravu (což se právě odborně nazývá prebiotikum).

 
Prášek, pasta nebo roztok?
Každá forma přípravku s probiotiky má své výhody a nevýhody. Nejrozšířenější formou jsou pasty a suché směsi (prášková forma). V obou případech se jedná o bakterie, které před výrobou musely projít stabilizací – ta se provádí například vysušením nebo vymražením živých bakterií - tzv. lyofilizací. V obou případech byly bakterie zbaveny vody.

V lyofilizátu se vyskytuje určité množství buněk, které lze znovu „probudit” k životu. Avšak velké množství buněk se během procesu mražení poškodí a rozpadne, a ve střevě pak slouží jen jako prebiotikum (zdroj potravy pro živé bakterie). Mezi další nevýhody vysoušení se řadí samotné “probuzení” bakterií, tedy doba než začnou produkovat prospěšné látky a než se začnou bakterie dál se množit. Ta je poměrně dlouhá a trvá řadu hodin.

Nabízí se tedy otázka: „Proč se probiotické produkty vysouší?“ Odpověď je nasnadě – důvodem je skladování. Vymražením probiotik se získá surovina, kterou lze dlouho skladovat a dobře se s ní manipuluje. Velkou nevýhodou však je, že má kvůli zamražení sníženou účinnost a také nižší rychlost nástupu oproti živým bakteriím, ze kterých se surovina vyrobila. Aby totiž buňky mohly být živé, musí se nacházet ve vhodném prostředí - v tekutém.

Kudy teče, tudy léčí
Tato slova se sice vztahují na poněkud odlišný roztok, ale mohli bychom je parafrázovat a pro náš přípravek změnit na “Kudy teče, tam to žije”.

Naše Precizní mikroby mají tekutou formu, díky čemuž mají sice jen roční trvanlivost, ale naproti tomu zásadně rychlejší nástup a start účinku. V roztoku se totiž nacházejí buňky živé, pouze stabilizované nižším pH (kyselostí) roztoku. Nižší pH jejich metabolismus zpomalí, aby vydržely nejméně rok, ale nevysuší je. Jakmile se dostanou do střeva, kde je o něco vyšší pH, mohou okamžitě začít metabolizovat, a tím pádem také produkovat postbiotika a množit se.

Tato rychlost nástupu má význam hlavně u živočišných druhů, které mají rychlejší trávení. Pokud dáte zvířeti probiotika v suché formě, tak trvá jejich mobilizace ve střevě delší dobu, než kolik zabere průchod potravy střevem. Z tohoto důvodu se velká část bakterií ani nepřichytí na střevní stěnu a je vyloučena z těla. Celou situaci navíc může umocnit a komplikovat průjem, který dobu průchodu potravy střevem zkracuje.

Když však do střeva „vpustíte“ živé buňky, mají tendenci okamžitě kolonizovat vnitřní výstelku, zachytit se na ní a začít prospívat střevu, a tím celému organismu. A pokud navíc podáte zvířeti roztok, ve kterém jsou obsažena i postbiotika s pozitivním vlivem na kvalitu střevní výstelky (kromě jiných přínosů), získáte tak 2v1. Prostě a jednoduše produkt, kterým můžete významně podpořit rekonvalescenci i při akutních stavech a zároveň stabilizovat střevo výrazně rychleji.

Číst si o tekutých probiotikách je jistě zajímavé, nejlepší a nejužitečnější je ale vyzkoušet přípravek v praxi. A ověřit si, že i při akutním problému s trávením má smysl tekuté Precizní mikroby podávat, protože se může významně urychlit návrat k normálnímu stavu. Což je výhodné nejen pro zvíře trpící akutním střevním problémem, ale také pro jeho majitele, zejména pokud chová zvíře v bytě (nedejbože městském).