fbpx

Články

Kotwasser – Konečníková voda u koní a možné přínosy Precizních mikrobů

 

Kotwasser trápí značnou část koní. Co to vlastně je? Na co si dát pozor? A v jakém případě mohou Precizní mikroby pomoci? Čtěte v článku.

Recenzi konkrétníchh případů pacientů s konečníkovou vodou kde PM pomohla pak najdete tady: Olaf, Ája  , Ginger , Indiana Jones

A koupit PMka provyzkoušení pak můžete ZDE.

Co je Kotwasserkotwasser Olaf

Kotwasser je obecně porucha absorpce tekutin v tlustém střevě. Tělo reguluje vodní rovnováhu tak, že do střeva tekutiny podle potřeby doplňuje, nebo je z něj naopak absorbuje. Pokud vše funguje jak má, voda je obsažena v trusu, což mu dává více či méně měkkou konzistenci. Když je tento proces z nějakého důvodu narušen, jsou od sebe trus a odpadní voda odděleny.

U koní se s tímto problémem setkáme častěji na podzim a v zimě. Doslova z nich stříká tekutina, která jim špiní ocas a zadní nohy. To v zimě zrovna není moc příjemné, ani pro koně ale ani pro jeho majitele z důvodu nutné hygieny. Navíc se tím kontaminuje okolí konečníku a mezinoží a může docházet k problematickým dermatitidám v této oblasti.

 

Jaké jsou možné příčiny konečníkové vody

Stres, špatná kvalita sena, nedostatek některých minerálů, začervení, léčiva, požírání zeminy nebo písku, střevní dysmikrobie, otravy, nedostatek pohybu, zuby, nadměrný příjem vody… 

Příčin může být opravdu mnoho. Důležité je mít dobře nastavený managment a krmnou dávku a v ní kvalitní a nezávadná krmiva. Detailní článek můžete prostudovat třeba ZDE

 

Mohou pomoci Precizní mikroby?

Pokud jsou problémy způsobeny některou z níže uvedených příčin, jsou Mikroby správnou volbou která vašemu koni může přinést velmi rychlé narovnání střevní  nerovnováhy a pomůže potlačit nepříjemné projevy v podobě kotwasser. V případě hlubších nebo komplexnějších poruch jsou pak PMka vhodným doplňkem léčby, ale logicky je nutné řešit zejména základní příčinu problému. Precizní mikroby pak pomohou urychlit nápravu problému a stabilizovat zvíře po léčbě.

Když je příčinou stres…

Stres nejen u koní je častým původcem střevních potíží. Díky Precizním mikrobům dochází ke stabilizaci střevní mikrobioty, která podle posledních výzkumů má vliv i na mozek. Střevní bakterie jsou schopné produkovat různé neurotransmitery – například serotonin nebo GABANeurotrasmiter GABA je spojován se zklidňující účinky psychiky, serotonin je známý jako „hormon štěstí“. Při pravidelném užívání PM je kůň znatelně spokojenější a vyrovnanější, což má samozřejmě vliv i na jeho zdraví.

Když je příčinou střevní dysmikrobie…

Jelikož PM je produktem bakterií mléčného kvašení,  obsahuje postbiotika. Jedná se o prospěšné metabolity probiotických bakterií, tedy látky které mají celou řadu pozitivních účinků. Především ale podporují zdravé trávení a imunitu. Patří k nim různé enzymy, SCFA (mastné kyseliny s krátkým řetězcem), bakteriociny aj. Dokáží si proto se střevní dismokribií opravdu dobře a rychle poradit. Správné a vyrovnané osídlení střeva probiotickými bakteriemi je základem zdravého trávení a imunity. U koní trpících dysmikrobií může po nasazení Mikrobů, zpravidla v prvním týdnu podávání, dojít k dočasnému zvýšení projevů dysbiózy. Stolice je náhle řidší a četnější. To je projevem kompetice (soupeření) mezi mikrobiálními kmeny, kdy dochází k vytlačování nežádoucích patogenů z prostředí střeva, a ty jsou vylučovány z těla ven. Tyto projevy zpravidla po 3-5ti dnech odezní a stav se začne rychle lepšit.

Léčiva…

Pokud dojde k narušení střevního mikrobiomu léčivy (ať už to jsou antibiotika nebo odčervovací preparáty a další), Precizní mikroby jsou správnou volbou. Pomůžou vrátit střevní mikrobiom zpět do rovnováhy, protože postbiotika (metabolity bakterií) nejsou léčivy ovlivněny. Ve střevě tedy pomáhají minimalizovat negativní dopady léčiva na střevní mikroflóru. Nejlépe jejich pozitivní vliv posoudíte při pravidelném odčervení, kdy uvidíte znatelný rozdíl pokud nasadíte Precizní mikroby, ideálně 2 týdny před samotným odčervením a pokračujete další 2 týdny po odčervení. U antibiotik a dalších léčiv podávejte souběžně při nasazení léčiva.

Jak dávkovat Precizní mikroby u kotwasser

Pokud se jedná o jednu z výše uvedených příčin, je ideální začít s dvojnásobnou dávkou (tj. 200 ml na 500 kg ž.hm.) a tu rozdělit do dvou podání (100 ml ráno a 100 ml večer) po dobu 5 dní. Poté dávku snížíme na udržovací – 100 ml 1x denně. Celkovou kúru podáváme min. 21 dní.

Pokud se jedná o chronický kotwasser, kde se nepodařilo zjistit příčinu, podáváme 5 dní dvojnásobnou dávku, kterou opět rozdělíme na dvakrát – 100 ml ráno a 100 ml večer. Poté dávku snížíme na 100 ml denně a pokračujeme v podávání tak, aby celková kúra trvala min. 50 dní.

Uvědomme si ale, že není-li známá příčina potíží, Precizní mikroby samostatně všechny problémy nemusí vyřešit. Pokud je chybně nastavený managment, kvalita krmení není dostatečná nebo je příčinou například nedostatek některých minerálů apod., je nutné tyto chyby nejdříve odstranit. Precizní mikroby nám v tomto pomáhají při regeneraci trávícího traktu, a stabilizují trávící trakt aby po vysazení přípravku správně fungoval.

Kúry je možné prodlužovat dle potřeby a stavu koně. Precizní mikroby pro koně jsou určeny pro dlouhodobé užívání.

U koní, u kterých byly diagnostikovány žaludeční vředy a jsou léčeny, se před podáváním PM poraďte s veterinárním lékařem, aby nedošlo ke kontraindikaci s podávánými léčivy. Pokud již vředy byly úspěšně přeléčeny, Precizní mikroby nasadit můžeme, konzultace s veterinárním lékařem je samozřejmě vhodná. U koní s přeléčenými vředy doporučujeme dbát na to aby byly Mikroby podávány vždy v krmné dávce, a ideálně i standardní dávku 100ml denně rozdělit do dvou menších 50ml podání ráno a večer.

Pokud chcete Precizní mikroby vyzkoušet, odkaz k nákupu najdete na začátku článku. Přejeme úspěch vám i vašemu koni.