fbpx

Články

Precizní mikroby pro telata sklízí úspěch!

Precizní mikroby pro telata přináší spousty výhod pro vaši farmu.
Zlepšení zdravotního stavu i ekonomiky pocítili farmáři nejen v Irsku. Úspěchy na prvních českých farmách slavíme i my. 

Probiotika a postbiotika poskytují okamžité přínosy i budoucí výhody v chovu skotu.

Díky zpětným vazbám místních farmářů jsme pro vás dokázali připravit výčet všech pozitiv, které se díky dlouhodobému podávání Precizních mikrobů již projevují.

 

image 9

Tepelný stres u telat

Tepelný stres je závažným problémem, který může mít negativní dopady na zdraví a růst telat. U telat začíná docházet k nepříznivým důsledkům již při 20 °C. Obvykle telata reagují na tepelný stres snížením příjmu krmiva, snížením přírůstku, vyšší spotřebou energie, vyšší náchylností k mnoha onemocněním a s tím spojenými problémy (dehydratace, průjmy, respirační potíže a metabolické poruchy).

RECENZE_od_Nortna_5.png

Prevence a snižování tepelného stresu u telat jsou zásadní pro jejich zdraví a následně užitkovost. Počet dní, kdy je tele před dosažením 4. měsíce věku nemocné, velmi ovlivňuje následně celkovou užitkovost dojnice v laktaci, což zdůrazňuje význam tohoto specifického období pro mléčnou ziskovost. Bakterií rezistentních na antibiotika stále přibývá, proto by měly být nové a přirozené technologie jako přírodní látky zmírňující stres stáda, probiotika a postbiotika vhodnou alternativou ke snížení výskytu a trvání střevních onemocnění, jakož i nákladů na farmakologickou intervenci.

 

PRObiotika a POSTbiotika jsou užitečnou součástí opatření k prevenci a snižování dopadů tepelného stresu u telat. Jelikož přispívají k udržení rovnováhy mikrobiomu v trávicím systému zvířat a podporují zdravou funkci střevního traktu. Při stresu a změnách v prostředí může být rovnováha střevní mikroflóry narušena, což vede k poruchám zažívání a snížené odolnosti vůči stresu a infekcím.

Jak probiotika a postbiotika mohou pomoci při tepelném stresu u telat:

1) Podpora trávení: Pomáhají zlepšit trávení u telat, což je důležité, protože tepelný stres může ovlivnit jejich schopnost efektivně vstřebávat potřebné živiny, vitamíny a minerály z krmiva.

2) Posílení imunitního systému: Posilují imunitní systém telat a zvyšují tak jejich odolnost vůči infekcím, což je zvláště důležité v období, kdy jsou náchylnější k různým onemocněním.

3) Snížení stresu: Mají pozitivní vliv na produkci serotoninu a jiných neurotransmiterů (více informací ZDE), které mohou pomáhat snižovat úroveň stresu u telat. Ten má negativní dopady na zdravotní stav zvířat.

 

 

PRECIZNÍ MIKROBY jsou na českém trhu teprve krátce, avšak již se ukázaly jako účinné řešení pro snížení nákladů v chovu, objemu použitých antibiotik a mortalitě zvířat. Pokud hledáte způsob, jak zajistit prosperující a zdravý chov, jsou pro Vás Precizní mikroby tou správnou volbou.

 

Čím se lišíme? POSTbiotika! 

To jsou důležité látky, které vznikají dělením prospěšných střevních bakterií. Tento proces probíhá přirozeně ve střevě. Pokud je ale ve střevě nerovnováha mezi prospěšnými a negativními mikroorganismy, tyto potřebné látky se zde nemohou tvořit nebo pouze v omezené míře. Důsledkem toho mohou vznikat průjmy, dochází k oslabení imunitního systému, narušení celkového metabolismu, větší náchylnosti ke stresovým faktorům a výsledkem je slabé, nemocné tele.

V produktu Precizní mikroby jsou díky fermentaci bakterií mléčného kvašení již POSTbiotika přítomna. Roztok tedy začne fungovat okamžitě po doputování do střeva, tím zajišťuje velmi rychlý nástup účinku. V České republice se jedná o jediný krmný doplněk s obsahem těchto látek. 

Navíc PRECIZNÍ MIKROBY obsahují probiotika E. faecium, který je zde "uspaný" pouze pomocí snížení pH. To znamená, že po uchycení ve střevě s vyšším pH se okamžitě aktivuje a osidluje střevní sliznici.

Střevo je dnes velmi diskutovaným tématem. Ovlivňuje do obrovské míry celkové zdraví jedince, proto je důležité se na tento orgán zaměřit.

 

Recenzi najdete ZDE. Pro další zkušenosti nás sledujte, chystáme pro Vás recenzi z českého kravína :-).

Precizní mikroby můžete zakoupit ZDE. V případě velkochovu nám můžete zanechat kontakt TADY.

iStock-1282528014_1.jpg

 

Šťastné střevo = šťastné zvíře

Vzájemná výměna informací mezi střevním mikrobiomem a mozkem je známá jako osa střevo-mozek. Toto téma je stále relativně nové a stále na něj probíhá mnoho výzkumů, které vztah mezi střevní mikroflórou a psychickým zdravím stále zkoumají. Již však bylo zjištěno mnoho zajímavých poznatků. Bylo například prokázáno, že nerovnováha střevní mikroflóry (dysbióza) může mít spojitost se zvýšeným stresem či s různými poruchami nálady, jako je deprese, úzkost a další.

K narušení střevní mikroflóry může dojít z mnoha příčin jako například užívání antibiotik a dalších chemických preparátů, nevhodné krmení, stres (odloučení, separační úzkost, cestování, změny managementu..) či různá onemocnění.

Střevní mikrobiom u zvířat má podobné efekty na jejich zdraví jako u lidí. Kromě všeobecně známých pozitivních účinků na trávení a imunitu má významný vliv také na psychické zdraví a pohodu. Mikroorganismy ve střevě ovlivňují produkci a metabolismus mnoha neurotransmiterů jako je například serotonin, GABA či dopamin.

Serotonin, známý jako "hormon štěstí", je spojován s ovlivňováním nálady, emocí, spánku a chování.  Přibližně 90 % serotoninu se nachází v gastrointestinálním traktu, kde je produkován střevními bakteriemi. Při dysbióze dochází často k větší spotřebě tryptofanu mikrobiotou, který pak chybí tělu v mozku k produkci serotoninu. Proto se necítíme dobře (úzkost, deprese) a nemůžeme třeba ani spát, protože tryptofan a serotonin jsou prekurzory melatoninu, spánkového hormonu.

GABA je inhibiční neurotransmiter, který je spojován zejména se zklidňujícími účinky na nervový systém. Působí proti úzkosti, napětí a podporuje relaxaci. Je klíčový pro normální fungování mozku a nervového systému. Nedostatek či poruchy účinnosti GABA mohou přispět například také ke vzniku epileptických záchvatů.

Na emoční procesy a duševní činnosti má vliv také dopamin. Tento neurotransmiter je nezbytný pro systém „odměn“, motivaci a zájem o okolí. Porucha v systému dopaminu může vést k poruše emocionálního stavu. Některé studie naznačují, že snížená hladina dopaminu v mozku může být spojována s výskytem apatie. Pokud je zvíře apatické po delší dobu nebo apatii doprovází další příznaky, jako je úbytek hmotnosti, teplota, nižší zájem o krmivo, letargie nebo ztráta zájmu o okolí, vyhledejte veterinární pomoc. Je nezbytné, aby veterinář vyloučil nemoci, bolest nebo další problémy.

Správná rovnováha střevního mikrobiomu je důležitá pro zdraví střev, trávení, imunitu a celkovou pohodu.

Mysleme na to, že zdravé střevo je základ pro zdraví zvířete po fyzické i psychické stránce. 

 

 

Zdravotní důsledky stresu u koní

Kůň je přirozeně v mnoha případech spíše plachým a citlivým zvířetem. Je to stádové zvíře, které často špatně snáší odloučení od svého stáda, veškeré změny a neznámé vnější podněty. Povahy koní se různí, od cholerika až po flegmatika. Ovšem nenechme se zmýlit, i flegmatický kůň může prožívat stres z různých důvodů a nemusí to být na něm ani na první pohled znát.

Stres je u koní zásadním problémem. Nejen ten dlouhodobý může být spouštěčem mnoha závažných zdravotních problémů, není dobré ho tedy podceňovat. Přečtěte si o některých z nich:

1) Syndrom gastroduodenální ulcerace (EGUS), tj. žaludeční vředy.

Tato "civilizační" nemoc postihuje koně všech věkových kategorií.

Nejvyšší procenta s tímto zdravotním postižením se ovšem uvádějí u koní dostihových a sportovních, ale také již u hříbat.

Stres je v tomto případě významným faktorem pro vznik žaludečních vředů.

Vznik vředů ovlivňuje překyselení žaludku, které narušuje žaludeční sliznici. Dalšími faktory, které přispívají k tomuto onemocnění, jsou překrmování obilným škrobem (jádrem), dluhodobější hladovění, nedostatek prosliňování, které zvyšuje překyselení (malé množství píce, onemocnění zubů,..), některá léčiva nebo jiná onemocnění, především onemocnění trávícího traktu (např. zánět střeva).

Tip: PM lze podávat koním jako podpůrnou preventivní kúru pro snížení výskytu vředů. Pomáhají blokovat negativní vliv stresu, léčiv a zánětu střeva.

 

Upozornění: V případě podezření na výskyt vředů nebo jejich potvrzení diagnostikou doporučujeme PM nasadit až po jejich přeléčení nebo po konzultaci s veterinárním lékařem.

2) Koliky

Je několik druhů a spousty možných příčin. Koliky může odstartovat špatné krmení, nadváha, problémy se zuby, začervení, velký objem obilovin, málo píce, dlouhé intervaly mezi krmením, požírání písku, změny managementu, málo pohybu, jiné onemocnění, ale také STRES. Více o kolikách se dozvíte v článku věnovanému tomuto onemocnění Kolika a Precizní mikroby.

Tip: PM lze podávat jako podpůrnou preventivní kúru pro zmírnění intenzity kolikových stavů nebo snížení jejich intervalů.

 

Pokud kůň na koliky trpí pravidelně, podáváme dlouhodobě nebo v období zvýšeného výskytu onemocnění sezónně.

 

Upozornění: V případě prvních příznaků koliky kontaktujte ihned svého veterinárního lékaře! Precizní mikroby jako první pomoc neublíží, ale akutní stav již nezvrátí a nevyřeší.

3) Akutní a chronické průjmy

Právě průjmy mohou být jedním z prvních projevů stresu. A to i u koní na kterých silnější napětí nepozorujeme. Dochází k narušení střevní rovnováhy a při akutních, intenzivních průjmech může docházet ke ztrátě elektrolytů a silné dehydrataci.

Tip: PM lze podávat koním jako podpůrná preventivní kúra pro zlepšení psychiky a zmírnění nebo úplného vymizení projevů stresových průjmů. Přečtěte si recenzi Nortona, který se s tímto problémem potýkal.

4) Střevní dysmikrobie

Začal váš kůň hubnout a ztratil energii? Možná je za tím tzv. střevní dysmikrobie - nerovnováha mezi bakteriemi v jeho střevě. Ta může vést až ke snížení vstřebatelnosti živin z krmiva, k již zmiňovaným průjmům a celkově negativně ovlivňuje stav a výkon zvířete.

Tip: PM lze podávat koním jako podpůrnou preventivní kúru pro udržení rovnováhy střevního mikrobiomu i během stresového období.  Zároveň podporuje vstřebatelnost živin, minerálů i vitamínu.

 

Preventivní podání:

Můžete podávat dlouhodobě doporučenou denní dávku během celé závodní sezóny kdy koně vystavujete pravidelnému stresu (přeprava, závody,…)

Pro jednorázové podání (změna stáda, stěhování, změna managementu) podávejte 3-4 týdny před startem stresového období, a pak ještě během něj.

 

Mysleme na to, že zdravé střevo je základ pro zdraví zvířete po fyzické i psychické stránce.

Cílit pozornost na tento orgán se rozhodně vyplatí. 

Precizní mikroby můžete zakoupit ZDE

Podpora laktace u klisen

Očekávaný příchod nového potomka ve stádě je spojen s rozsáhlými přípravami. U gravidního zvířete bychom na tuto skutečnost měli myslet dopředu, abychom správnou výživou podpořili vývoj plodu. Jednou z obávaných skutečností je ovšem dostatek krmiva prostřednictvím matky pro její mládě, kolostra a mléčné výživy.

klisna laktace

 

Kolostrum

Kolostrum je nezbytné pro všechna mláďata savců, tvoří totiž základ jejich imunity a celkového budoucího vývoje a zdraví. Kolostrem neboli mlezivem nazýváme konzistentně hustší, lepkavější a nažloutlejší formu mléka, která obsahuje spoustu živin, bílkovin a vitamínů. Hříbě by se mělo napít kolostra co nejdříve po porodu, tedy po fázi postavení se na nohy, nejpozději do dvou hodin. Je to z důvodu nejvyšší prostupnosti imunoglobulinů sliznicí do krve, která trvá maximálně 18 hodin, po té se sliznice uzavírá. Hříbě by se tedy mělo napít několikrát a mělo by přijmout min. 3 litry mleziva v průběhu 12 hodin. Čím kvalitnější mlezivo klisna má, tím více obsahuje imunoglobulinů.

Klisna s absencí mleziva nebo jeho nedostatkem je noční můrou všech chovatelů. Mateřské mlezivo je téměř nenahraditelné a životaschopnost hříběte může významně klesnout. Jeho imunitní systém se nemusí dostatečně vyvinout a tak může snáze podléhat infekcím vnějšího prostředí.

kolostrum

 

Mléčná výživa

Od 5.-7. dne se klisně mlezivo přeměňuje v mléčnou výživu. Pokud klisna trpí nedostatkem nebo absencí mléka, je nutné hříbě uměle přikrmovat. To znamená pro chovatele velkou zátěž, jelikož by hříbě mělo dostat alespoň 12 dávek příkrmu denně po nižších dávkách tak jak je to přirozené.

Překrmování hříběte může zapříčinit průjmy a záněty střev.

mlecna vyziva

 

Jak podpořit laktaci klisen?

Na začátku březosti, tedy do 7. měsíce je postačující běžná krmná dávka, obohacená o dostatek vitamínů a minerálů. Od 7. měsíce by měla být klisně dopřána dávka s obsahem vyššího procenta bílkovin. Minerální výživa je velice důležitou součástí. Budoucí produkce mléka je velice náročná na obsah vápníku a fosforu, musí být tedy ve správném poměru, kdy hladina fosforu nesmí překročit hladinu vápníku. Pamatujme také na to, že optimální výživová kondice klisny je důležitou predispozicí pro tvorbu mléka. Neměla by být ani přetučnělá, ale ani hubená. Poporodní období je pro klisnu náročné na kvalitní bílkoviny a celkově na všechny živiny, aby její dostatečná laktace byla zachována. Pomoci si můžeme také ihned po porodu bylinkami, které podporují tvorbu mléka. Např. anýz, fenykl a pískavice řecké seno jsou ideální kombinací pro zvýšení produkce mléka v poporodním období. Mimo to podporují trávení a přispívají ke spuštění poporodní říje. Dobrou volbou je využití této směsice bylin prostřednictvím Precizních mikrobů. Ty navíc obsahují POSTbiotika, metabolity prospěšných bakterií stimulující celkový imunitní systém. Zakoupit je ůžete například ZDE.

tab91