fbpx

Články

Mikrobiom u telat

Již nějaký čas se nejen mezi odborníky, ale i v širší veřejnosti diskutuje téma mikrobiomu- prospěšných bakteriích osidlujících střevo. Hodně za to vděčíme studiím, které se zabývají problematikou střevního mikrobiomu u lidí a jeho vlivu na zdraví. Jak již jsme zjistili u lidí, rozvoj mikrobiomu v ranné fázi života má velký vliv na zdraví jedince. Studie dokonce zjistily, že existuje takzvaná encefalo-enterická osa – osa mezi střevy a mozkem. Dnes již vědci vědí, že pokud je něco špatně ve střevech, může to způsobovat depresivní stavy jedince. Šílené, že? Hraje však takto důležitou roli mikrobiom i u zvířat? Můžeme určitými kroky povzbudit mikrobiom a zajistit tak lepší pohodu zvířete? To vše zjistíme v tomto článku. 

 

Zvíře a mikrobiom – bez sebe neexistují

Postupem času dochází k čím dál většímu nárůstu zkoumání mikrobiomu u zvířat, než tomu bylo v minulosti. Většina mláďat se rodí s naprosto sterilním zažívacím traktem. Kolonizování střev začíná již v průběhu porodu a osídlení je rychlejší, než řeknete „mikrobiom“. Nejprve se do střevního traktu zvířete dostávání aerobní bakterie (Streptococcus a Encerococcus), které spotřebují kyslík a napomohou k vytvoření anaerobního prostředí (prostředí bez kyslíku). Toto je opravdu velmi důležité pro přežití anaerobních bakterií. 

Mnoho faktorů ovlivní složení mikrobiomu zvířete – matka, prostředí v němž se narodilo, krmivo, mlezivo/kolostrum. V případě telat lze říci, že plně osídlené a stabilní je střevo v cca 7. dni života zvířete. Je ale velmi důležité vytvořit silný a funkční mikrobiom, který (nejenom) telata chrání před patogeny způsobující průjmová onemocnění. Plnohodnotná činnost mikrobiomu je však až kolem 3. týdne, proto se u telat setkáváme s vyšší frekvencí průjmů v prvních dnech života a následně frekvence průjmů klesá. 

První napojení kolostrem je velmi důležitý krok ke správnému mikrobiomu. Několik studií dokázalo, že pokud se tele napojí ihned po porodu, dochází ke kolonizaci tenkého střeva již do 12 hodin života. Pokud je však první napojení zpožděno o 12 hodin, kolonizace mikrobiomu a střeva je drasticky snížena. 

rozkošné telátko

 

Tele a antibiotika – vše s rozvahou

Dalším velmi důležitým faktorem je bakteriální zátěž v krmném mléce. Pokud jsou telata napájena nepasterizovaným mlékem od nemocných krav léčených antibiotiky, je zvýšená míra konzumace antibiotik nežádoucí a má velmi nepříznivý vliv na zdravý vývoj telat. Telata jsou kvůli jinému složení mikrobiomu více náchylná na onemocnění, které u nich mohou vyvolat střevní dysbiózu. Mnohdy se tento problém řeší za použití ATB, nicméně mikrobiom a bakterie v něm obsažené jsou již na ATB rezistentní, jelikož byla pravidelně podávána v mléce od nemocných krav. Ani pasterizací nezničíme zbytky reziduí antibiotik obsažených v mléce. Musíme také počítat s negativními následky použití ATB. To vše se odrazí na zdraví telete, ale také na denním přírůstku a odchovu. K obnovení funkčnosti mikrobiomu dochází cca 1 až 2 měsíce po ukončení antibiotické léčby.

 

Precizní mikroby – probiotika a postbiotika pro zdravý a silný mikrobiom

V našich končinách se přidávání probiotik do krmiva stává poměrně běžnou praxí, díky čemuž se udržují vhodné podmínky v gastrointestinálním traktu. Snižují rozvoj patogenů, zvyšují přírůstky a napomáhají zdravému trávení. Toto období života u mléčného skotu je vnímáno jako kasička na peníze, která se zúročí až po prvním otelení krávy. Proto mnohdy farmáři neřeší drobné rýmy či průjmy, protože by to ještě prohloubilo jejich náklady. Nicméně toto myšlení má jednu velkou chybu, se kterou nepočítá. Jalovice, která v mládí prodělala několik takovýchto „rýmeček a průjmíků“ má nenávratně sníženou mléčnou užitkovost a pro tento stav neexistuje zpětný mechanismus. Proto je nutné mít bravurně zvládnuté všechny stresové situace v prvních dvou měsících života jalovice, protože jedině tak docílíme plné profitability zvířete z našeho odchovu. 

Jednou z možností je podávání probiotik do mleziva a následně do mléka, nicméně pouze Precizní mikroby obsahují i postbiotika, díky kterým bude prokazatelně urychlen rozvoj bachorových papil. Díky tomuto budou telata lépe přibývat na váze a budou odolnější. Díky tomu budou lépe připravená na odstav a přesun do skupinových ustájení. Díky podávání Precizních mikrobů je i následná léčba průjmových onemocnění mnohonásobně rychlejší a snadnější. Díky investicím vynaložených na prevenci stresových, průjmových či jiných onemocnění gastrointestinálního traktu se náklady nezvyšují. Tyto náklady jsou cestou, pomocí které předejdete vyšším nákladům v budoucnosti při rozvoji větších a závažnějších problémů, které se nenávratně podepíší na výtěžnosti a profitabilitě vašeho chovu jalovic a následných dojnic. 

 PM_telecí_1l.jpg

Používání Precizních mikrobů v praxi podporuje:

  • rozvoj stabilního střevního mikrobiomu, díky obsahu probiotik a postbiotik
  • lepší příjem potravy přinášející  větší denní přírůstky váhy
  • vyšší mléčnou výtěžnost dojnic v budoucnosti, díky lepší odolnosti zvířat
  • zdravý chov, spojený s nižší úmrtností telat

 

Precizní mikroby pro svůj chov zakoupíte ZDE, nebo se můžete obrátit na distributora prostřednictvím emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Zdroje

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2021.772863/full

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.736270/full

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030217304046

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030217304046

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2001037021000398

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4672224/

https://mtssro.cz/wp-content/uploads/2020/02/%C4%8C%C3%A1st-2-Tajemn%C3%BD-mikrobiom-vl%C3%A1dne-nad-zdrav%C3%ADm-telat.pdf