fbpx

Články

Mikrobiom – střevní mikrokosmos

Máte rádi pohádky? Budeme vám vyprávět jednu o tom, jak Baryk na vycházce sežral chcíplou vránu. Jak večer v lumenu (rozuměj uvnitř) Barykova střeva bojovaly chrabré a přátelské bakterie proti přívalu zákeřných toxinů, které  pak nemilosrdně ničily dosud prosperující a zdravím kypící střevní výstelku. Jak nakonec dobré bakterie svůj boj prohrály, a Baryk musel snášet spílání a výhružky vzteklého páníčka, jenž na kolenou čistil neštěstí vzešlé z této nemilé události. Budeme vám vyprávět o tom, jak se Baryk neponaučil…

 

Možná vám ta pohádka něco připomíná. Zkusíme si ji ale odvyprávět ještě trochu jinak. Použijeme k tomu nějaké cizí pojmy, ale nebude to složité.

 

Příčinou toho, proč Baryk nakonec svou bitvu prohrál, byla nerovnováhou ve střevním mikrobiomu, tzv. dysbióza. 

 

Co je to mikrobiom? Jedná se o soubor všech mikroorganismů které ve střevě žijí (bakterie, kvasinky, houby, aj.) Tito obyvatelé střev produkují různé látky označované jako metabolity. Některéprecision microbes infographic 2 1 druhy mikrobů produkují prospěšné látky, souhrnně označované jako postbiotika. Jiné druhy mikrobů ale produkují toxiny, a v případě přemnožení škodí.

Mezi prospěšné produkty střevních bakterií patří např. enzymy, tzv. SCFA kyseliny, vitamíny a spousta dalších látek. O jejich přínosech píšeme v samostatném článku, každopádně se hodí vědět že ovlivňují jednak jiné mikroby (pozitivně i negativně), a nebo mají vliv přímo na buňky svého hostitele. Těm například dodávají energii, zlepšují fungování střevní stěny apod. a dokonce se mohou vstřebávat i do krve (ty dobré i ty nedobré).

Zdravý mikrobiom je klíčem ke zdraví zvířete. A zdravý mikrobiom rovná se stabilní mikrobiom, s převahou prospěšných bakterií nad těmi nežádoucími. Taková kolonie prospěšných bakterií (nejen) v Barykově střevě má naprosto zásadní vliv na Barykovo zdraví.

 

Zdravá střevní mikrobiota má totiž 3 základní funkce:

- podporuje správnou trávicí funkci střeva

- posiluje a podporuje imunitní funkci střeva (ne nadarmo se říká, že 70% imunity je ve střevě - pro Baryka to platí také)

- vytlačuje škodlivé bakterie ze střeva, ať již produkcí látek které je omezují, nebo tím že jim „vyjídá“ zdroje (tomu se odborně říká kompetitivní inhibice)

U Baryka se možná jednalo o lehčí otravu, nebo měl možná už střevní mikroflóru lehce nestabilní. Každopádně se díky „dietní chybě“ dostal do stavu, kdy jeho bakterie situaci nezvládly. V takovém případě je nutné dostat mikroby ve střevě rychle do pořádku. A pomoci i samotnému střevu tím, že mu dodáme potřebná postbiotika v situaci kdy jeho vlastní kolonie mikrobů není v kondici. 

 

Pozn.: všechny postavy a události zmíněné v tomto článku jsou smyšlené a nijak nesouvisí se skutečností. Baryk se ve skutečnosti jmenuje Vanda, nebyla to vrána ale něco horšího, a páníček měl kliku protože jsme si všechny nehody odbyli na zahradě.

 

Literatura:

Benyacoub J., Czarnecki-Maulden G.L., Cavadini C., Sauthier T., Anderson R.E., Schiffrin E.J. et Von Der Weid T. Supplementation of Food with Enterococcus faecium (SF68) Stimulates Immune Functions in Young Dogs. The Journal of Nutrition  2003, 133(4), 1158-1162

Bybee S.N., Scorza A.V. et Lappin M.R. Effect of the probiotic Enterococcus faecium SF68 on presence of diarrhea in cats and dogs housed in an animal shelter. J Vet Intern Med 2011; 25:856-860

Cummings J.H., Macfarlane GT. The control and consequences of bacterial fermentation in the human colon. J Appl Bacteriol 1991;70:443-459.

Minamoto Y., Minamoto T., Isaiah A. et al. Fecal short‐chain fatty acid concentrations and dysbiosis in dogs with chronic enteropathy. Journal of Veterinary Internal Medicine 2019, 33(4), 1608-1618

Wernimont S.M., Radosevich J., Jackson M.I., Ephraim E., Badri D.V., MacLeay J.M., Jewell D.E.,et Suchodolski J. The Effects of Nutrition on the Gastrointestinal Microbiome of Cats and Dogs: Impact on Health and Disease. Frontiers in Microbiology  2020, 11 

Zhang L.S., Davies S.S. Microbial metabolism of dietary components to bioactive metabolites: opportunities for new therapeutic interventions. Genome Med 2016;8:46.