fbpx

Články

PRO- a POSTbiotika vs. ANTIbiotika

PREbiotika a PRObiotika jsou v posledních letech nedílnou součástí prevence a léčby mnoha onemocnění trávicího traktu - opakovaných průjmů, flatuence (nadýmání), zvracení aj. Během studia jejich vlivu na zdraví jedince se dostává do popředí zájmu působení další složky střevní mikrobioty – tzv. POSTbiotik.


Co jsou to POSTbiotika? POSTbiotika vs. ANTIbiotika

 
Jedná se o sloučeniny produkované prospěšnými probiotickými bakteriemi - mikrobiální enzymy, aminokyseliny, peptidy, proteiny, organické kyseliny, vitaminy apod. Pod tímto názvem se skrývá celá škála biologicky aktivních látek s protizánětlivými, antioxidačními, antimikrobiálními a jinými účinky. Díky těmto vlastnostem mají POSTbiotika pozitivní vliv na imunitní systém střevního epitelu (vnitřní vrstvy střeva), a jejich přítomnost ve střevě se jeví nezbytná pro jeho správnou funkci i pro celkovou imunitní odpověď organismu. Prostě zdravé střevo a jeho mikrobiom = zdravý jedinec, ne nadarmo se praví že 75% imunity je ve střevech.
 

Problém s podporou léčby pomocí podávání probiotických bakterií nastane v případě, kdy musí zvíře jako součást léčby užívat antibiotika. Vliv těchto léčiv na střevní mikrobiom je velmi zásadní, a to míněno zásadně negativní. „AntiBio“ ve slově antibiotika lze totiž překládat jako „proti živému“. Hlavním smyslem podávání antibiotik je tudíž snížení množství patogenních bakterií, současně ale s vymýcením těchto „špatných“ bakterií dochází k redukci počtu bakterií prospěšných.


Jaká je tedy výhoda podpůrného podávání POSTbiotik během antibiotické léčby?

 
Na rozdíl od živých probiotických bakterií nejsou POSTbiotika vůči antibiotikům citlivá a jejich funkce ve střevě není léčivem nijak ovlivňována. Jedná se proto o velmi vhodný doplněk léčby antibiotiky, protože tímto způsobem nahradíme sníženou produkci účinných látek ze strany vlastního střevního mikrobiomu.


V posledních letech se navíc u zvířat objevují kmeny bakterií, které jsou vůči antibiotické léčbě odolné. Jedním z důvodů je skutečnost, že v minulých letech docházelo při léčení k nadměrnému používání antibiotik, a proto si některé patogenní bakterie vytvořily odolnost vůči antibiotické léčbě.


Na trhu se proto objevují nové produkty, které mají podporovat udržení střevního mikrobiomu zvířete ve zdravých podmínkách, a tím bránit uchycení patogenních organismů. Roste tedy význam prevence před používáním antibiotik.

Jedním z preventivních opatření proti několika střevním patogenům jsou tedy již dříve zmiňovaná PRObiotika a PREbiotika, v poslední době rozšířená o produkty obsahující POSTbiotika. Díky jejich protizánětlivým antimikrobiálním vlastnostem POSTbiotika zesilují účinek přirozené imunity jedince vůči střevním patogenům, čímž mohou pomoci odvrátit použití antibiotik.