fbpx

Články

Střevní dysmikrobie u koní. Už jste o ní slyšeli?

Střevní dysmikrobie u koní. Už jste o ní slyšeli?

Používáte pro své koně preparáty na podporu trávení? Máte zkušenosti z PRObiotiky? A nebo dokonce s POSTbiotiky. Pokud vás zajímá jaké jsou nové možnosti v péči o střevo vašeho koně, jste na správném místě :)

 

Střevní mikrobiom - co to je?

 

Střevní mikrobiom je společenství mikroorganismů, které žijí v těle zvířat i lidí. Správné osídlení střeva je velice důležité, jelikož ovlivňuje imunologické i metabolické procesy v celém organismu, má vliv na nervový systém a ovlivňuje dokonce i chování jedince.

Pokud dojde k narušení správného bakteriálního osídlení v tlustém střevě, tzv. dysmikrobii, nastává problém, který může vyústit i v chronická onemocnění. U koní se může dysmikrobie projevovat průjmem, konečníkovou vodou, zácpou, oslabenou imunitou (zhoršení stavu srsti, hřívy, zvýšená náchylnost k bakteriálním i virovým onemocněním, alergie,...), ale i neurologickými potížemi (nervozita, agresivita, negativní změny v chování, psychická nepohoda,...).

Příčiny mohou být různé. Nekvalitní, plesnivé seno, špatně nastavená krmná dávka, nadmíra stresu. To vše může vést k dysmikrobii. Ovšem často k ní dochází po podání antibiotik nebo jiných léčiv negativně ovlivňující střevní mikrobiom. 

strevni dys



kone a hribataJak mohou pomoci Precizní mikroby?

Střevní výstelka slouží jako bariéra pro látky, které by mohly způsobit onemocnění. Za normálních okolností je střevní stěna výběrově propustná pouze pro žádoucí látky (vitamíny, živiny, polyfenolické látky aj.). V případě, že je výstelka střeva oslabena nebo narušena, střevo se stane propustnějším. Umožní tak průchod do krevního oběhu patogenům a cizím látkám, které by za normálních okolností do organismu dále neprošly. Pokud tento problém nastane, začíná docházet k lokálním zánětům, které mnohdy přerůstají v systémový zánět. Mezi onemocnění, které přímo souvisí s poraněnou a zanícenou střevní stěnou patří například střevní koliky (plynová, zácpová,..), řídký trus nebo kotwasser či hubnutí. Pokud jsou postiženy i jiné orgány a orgánové systémy, mohou se u koní objevovat záněty kloubů, kožní alergie, pneumonie (zápal plic), laminitida (schvácení kopyt), endotoxémie (přítomnost endotoxinu v krvi) a některá autoimunitní onemocnění. 

Bakterie mléčného kvašení (PRObiotika) pomáhají dát střevní osídlení zpět do rovnováhy, protože produkují tzv. POSTbiotika. Širokou skupinu látek které zodpovídají za správný průběh procesů ve střevě. A to zdaleka nemluvíme jen o trávení. Zásadní je jejich vliv na imunitu a protizánětlivé působení. Slouží jako zdroj energie pro střevní buňky, díky čemuž výrazně přispívají ke snížení nežádoucí propustnosti střeva. Jsou nezbytné pro správnou trávící funkci střeva. Precizní mikroby jsou také vhodnou prevencí proti zánětlivým onemocněním střeva. 

Výhodou je, že se dají podávat již při léčbě antibiotiky. POSTbiotika jsou totiž neživé látky, na které nemají antibiotika vliv. To je zásadní rozdíl oproti klasickým probiotikům, která mají svůj význam při podání zvířeti spíše až po ukončení léčby ATB a rekonvalescence se tedy zákonitě prodlužuje.

 

Oproti lyofilizovaným PRObiotikům mají POSTbiotika mají také tu výhodu, že začnou fungovat velmi rychle. Lyofilizované (tzn. mrazem vysoušené) bakterie mají pochopitelně pomalejší nástup účinku. Nejen že velká část bakterií proces vysušení a opětovné rehydratace ve střevě nevyrží, ale po tomto "probuzení" bakteriím nějaký čas trvá než se ve střevě uchytí a začnou se dělit a produkovat tyto prospěšné látky - POSTbiotika. V Precizních mikrobech je tento proces díky jedinečné výrobní technologii hotov a proto je nástup účinku okamžitý.

Precizní mikroby doporučujeme doplnit preventivně do vaší stájové lékárničky, abyste je v případě potřeb mohli použít okamžitě. Zásoby PMek si můžete vytvořit ZDE.