fbpx

Články

Odčervení koní – jakou má souvislost s Precizními mikroby?

Odčervení koní je jistě nedílnou součástí téměř všech chovatelů koní. Není se čemu divit. Parazitózy mohou velmi negativně a zásadně ovlivnit zdraví zvířete. Zvláště u nemocných a oslabených zvířat mohou ohrozit život. Navíc, zamořená pastva také není zrovna snem nikoho z nás.

odcerveni1

Odčervení dospělých koní se většinou provádí 2x ročně a to na jaře a na podzim. Koně lze odčervit komerčními přípravky, např. antiparazitálními pastami, u kterých se na chvíli zastavíme.

 

odcerveni2Komerční antiparazitální pasty obsahují látky, které sice pomohou usmrtit parazity ve střevě, ale bohužel mají zároveň negativní vliv na střevní mikrobiom. Ničí totiž také prospěšné bakterie ve střevě, čímž mohou oslabit rovnováhu v něm. Následkem mohou být průjmy a oslabená imunita, která je zrovna na jaře a na podzim opravdu nežádoucí.

 

Co s tím?

1) Doporučujeme neodčervovat ,,na slepo“. Základem by mělo být nejdříve koprologické vyšetření. Dle koprologického vyšetření zjistíme, jací parazité se u koně vyskytují a také v jakém množství. Podle toho se můžeme rozhodnout, zda je odčervení vůbec nutné nebo jakou účinnou látku aplikovat, aby se správně cílilo na daný druh parazitů. Tím také předejdeme rezistencím, se kterými se dnes velmi často setkáváme. Toto by mělo být vždy pod dohledem vašeho veterináře, který Vám dle koprologického vyšetření sestaví vhodný plán odčervení.

 

2) Precizní mikroby doporučujeme nasadit koni alespoň týden před plánovaným odčervením. Podáváme i během odčervení a pokračujeme s kúrou ještě minimálně týden po odčervení. Dávkujeme 100 ml na 500 kg ž.hm. K dostání ZDE.

 

3) Během odčervení koně nevystavujeme žádné extrémní zátěži a stresu. 

                                                     Dabri s PMkama

Odčervení koní lze pomoci i šetrnější cestou a to i přírodními preparáty, kterých je dnes na trhu poměrně dostatek. Může jít např. o křemelinu nebo bylinné směsi. Mysleme však na to, že toto odčervení nemusí být stoprocentní, a proto je opět důležité se rozhodovat dle koprologického vyšetření a posouzení veterináře! Ovšem podání Precizních mikrobů je i v tomto případě vhodné. Parazité, i byť v menším množství, narušují střevní stěnu a střevní mikrobiom. Precizní mikroby pomohou k jeho rychlému navrácení se do rovnováhy.