fbpx

Články

Podpora laktace u klisen

Očekávaný příchod nového potomka ve stádě je spojen s rozsáhlými přípravami. U gravidního zvířete bychom na tuto skutečnost měli myslet dopředu, abychom správnou výživou podpořili vývoj plodu. Jednou z obávaných skutečností je ovšem dostatek krmiva prostřednictvím matky pro její mládě, kolostra a mléčné výživy.

klisna laktace

 

Kolostrum

Kolostrum je nezbytné pro všechna mláďata savců, tvoří totiž základ jejich imunity a celkového budoucího vývoje a zdraví. Kolostrem neboli mlezivem nazýváme konzistentně hustší, lepkavější a nažloutlejší formu mléka, která obsahuje spoustu živin, bílkovin a vitamínů. Hříbě by se mělo napít kolostra co nejdříve po porodu, tedy po fázi postavení se na nohy, nejpozději do dvou hodin. Je to z důvodu nejvyšší prostupnosti imunoglobulinů sliznicí do krve, která trvá maximálně 18 hodin, po té se sliznice uzavírá. Hříbě by se tedy mělo napít několikrát a mělo by přijmout min. 3 litry mleziva v průběhu 12 hodin. Čím kvalitnější mlezivo klisna má, tím více obsahuje imunoglobulinů.

Klisna s absencí mleziva nebo jeho nedostatkem je noční můrou všech chovatelů. Mateřské mlezivo je téměř nenahraditelné a životaschopnost hříběte může významně klesnout. Jeho imunitní systém se nemusí dostatečně vyvinout a tak může snáze podléhat infekcím vnějšího prostředí.

kolostrum

 

Mléčná výživa

Od 5.-7. dne se klisně mlezivo přeměňuje v mléčnou výživu. Pokud klisna trpí nedostatkem nebo absencí mléka, je nutné hříbě uměle přikrmovat. To znamená pro chovatele velkou zátěž, jelikož by hříbě mělo dostat alespoň 12 dávek příkrmu denně po nižších dávkách tak jak je to přirozené.

Překrmování hříběte může zapříčinit průjmy a záněty střev.

mlecna vyziva

 

Jak podpořit laktaci klisen?

Na začátku březosti, tedy do 7. měsíce je postačující běžná krmná dávka, obohacená o dostatek vitamínů a minerálů. Od 7. měsíce by měla být klisně dopřána dávka s obsahem vyššího procenta bílkovin. Minerální výživa je velice důležitou součástí. Budoucí produkce mléka je velice náročná na obsah vápníku a fosforu, musí být tedy ve správném poměru, kdy hladina fosforu nesmí překročit hladinu vápníku. Pamatujme také na to, že optimální výživová kondice klisny je důležitou predispozicí pro tvorbu mléka. Neměla by být ani přetučnělá, ale ani hubená. Poporodní období je pro klisnu náročné na kvalitní bílkoviny a celkově na všechny živiny, aby její dostatečná laktace byla zachována. Pomoci si můžeme také ihned po porodu bylinkami, které podporují tvorbu mléka. Např. anýz, fenykl a pískavice řecké seno jsou ideální kombinací pro zvýšení produkce mléka v poporodním období. Mimo to podporují trávení a přispívají ke spuštění poporodní říje. Dobrou volbou je využití této směsice bylin prostřednictvím Precizních mikrobů. Ty navíc obsahují POSTbiotika, metabolity prospěšných bakterií stimulující celkový imunitní systém. Zakoupit je ůžete například ZDE.

tab91