fbpx

Články

Zdravotní důsledky stresu u koní

Kůň je přirozeně v mnoha případech spíše plachým a citlivým zvířetem. Je to stádové zvíře, které často špatně snáší odloučení od svého stáda, veškeré změny a neznámé vnější podněty. Povahy koní se různí, od cholerika až po flegmatika. Ovšem nenechme se zmýlit, i flegmatický kůň může prožívat stres z různých důvodů a nemusí to být na něm ani na první pohled znát.

Stres je u koní zásadním problémem. Nejen ten dlouhodobý může být spouštěčem mnoha závažných zdravotních problémů, není dobré ho tedy podceňovat. Přečtěte si o některých z nich:

1) Syndrom gastroduodenální ulcerace (EGUS), tj. žaludeční vředy.

Tato "civilizační" nemoc postihuje koně všech věkových kategorií.

Nejvyšší procenta s tímto zdravotním postižením se ovšem uvádějí u koní dostihových a sportovních, ale také již u hříbat.

Stres je v tomto případě významným faktorem pro vznik žaludečních vředů.

Vznik vředů ovlivňuje překyselení žaludku, které narušuje žaludeční sliznici. Dalšími faktory, které přispívají k tomuto onemocnění, jsou překrmování obilným škrobem (jádrem), dluhodobější hladovění, nedostatek prosliňování, které zvyšuje překyselení (malé množství píce, onemocnění zubů,..), některá léčiva nebo jiná onemocnění, především onemocnění trávícího traktu (např. zánět střeva).

Tip: PM lze podávat koním jako podpůrnou preventivní kúru pro snížení výskytu vředů. Pomáhají blokovat negativní vliv stresu, léčiv a zánětu střeva.

 

Upozornění: V případě podezření na výskyt vředů nebo jejich potvrzení diagnostikou doporučujeme PM nasadit až po jejich přeléčení nebo po konzultaci s veterinárním lékařem.

2) Koliky

Je několik druhů a spousty možných příčin. Koliky může odstartovat špatné krmení, nadváha, problémy se zuby, začervení, velký objem obilovin, málo píce, dlouhé intervaly mezi krmením, požírání písku, změny managementu, málo pohybu, jiné onemocnění, ale také STRES. Více o kolikách se dozvíte v článku věnovanému tomuto onemocnění Kolika a Precizní mikroby.

Tip: PM lze podávat jako podpůrnou preventivní kúru pro zmírnění intenzity kolikových stavů nebo snížení jejich intervalů.

 

Pokud kůň na koliky trpí pravidelně, podáváme dlouhodobě nebo v období zvýšeného výskytu onemocnění sezónně.

 

Upozornění: V případě prvních příznaků koliky kontaktujte ihned svého veterinárního lékaře! Precizní mikroby jako první pomoc neublíží, ale akutní stav již nezvrátí a nevyřeší.

3) Akutní a chronické průjmy

Právě průjmy mohou být jedním z prvních projevů stresu. A to i u koní na kterých silnější napětí nepozorujeme. Dochází k narušení střevní rovnováhy a při akutních, intenzivních průjmech může docházet ke ztrátě elektrolytů a silné dehydrataci.

Tip: PM lze podávat koním jako podpůrná preventivní kúra pro zlepšení psychiky a zmírnění nebo úplného vymizení projevů stresových průjmů. Přečtěte si recenzi Nortona, který se s tímto problémem potýkal.

4) Střevní dysmikrobie

Začal váš kůň hubnout a ztratil energii? Možná je za tím tzv. střevní dysmikrobie - nerovnováha mezi bakteriemi v jeho střevě. Ta může vést až ke snížení vstřebatelnosti živin z krmiva, k již zmiňovaným průjmům a celkově negativně ovlivňuje stav a výkon zvířete.

Tip: PM lze podávat koním jako podpůrnou preventivní kúru pro udržení rovnováhy střevního mikrobiomu i během stresového období.  Zároveň podporuje vstřebatelnost živin, minerálů i vitamínu.

 

Preventivní podání:

Můžete podávat dlouhodobě doporučenou denní dávku během celé závodní sezóny kdy koně vystavujete pravidelnému stresu (přeprava, závody,…)

Pro jednorázové podání (změna stáda, stěhování, změna managementu) podávejte 3-4 týdny před startem stresového období, a pak ještě během něj.

 

Mysleme na to, že zdravé střevo je základ pro zdraví zvířete po fyzické i psychické stránce.

Cílit pozornost na tento orgán se rozhodně vyplatí. 

Precizní mikroby můžete zakoupit ZDE