fbpx

Články

Šťastné střevo = šťastné zvíře

Vzájemná výměna informací mezi střevním mikrobiomem a mozkem je známá jako osa střevo-mozek. Toto téma je stále relativně nové a stále na něj probíhá mnoho výzkumů, které vztah mezi střevní mikroflórou a psychickým zdravím stále zkoumají. Již však bylo zjištěno mnoho zajímavých poznatků. Bylo například prokázáno, že nerovnováha střevní mikroflóry (dysbióza) může mít spojitost se zvýšeným stresem či s různými poruchami nálady, jako je deprese, úzkost a další.

K narušení střevní mikroflóry může dojít z mnoha příčin jako například užívání antibiotik a dalších chemických preparátů, nevhodné krmení, stres (odloučení, separační úzkost, cestování, změny managementu..) či různá onemocnění.

Střevní mikrobiom u zvířat má podobné efekty na jejich zdraví jako u lidí. Kromě všeobecně známých pozitivních účinků na trávení a imunitu má významný vliv také na psychické zdraví a pohodu. Mikroorganismy ve střevě ovlivňují produkci a metabolismus mnoha neurotransmiterů jako je například serotonin, GABA či dopamin.

Serotonin, známý jako "hormon štěstí", je spojován s ovlivňováním nálady, emocí, spánku a chování.  Přibližně 90 % serotoninu se nachází v gastrointestinálním traktu, kde je produkován střevními bakteriemi. Při dysbióze dochází často k větší spotřebě tryptofanu mikrobiotou, který pak chybí tělu v mozku k produkci serotoninu. Proto se necítíme dobře (úzkost, deprese) a nemůžeme třeba ani spát, protože tryptofan a serotonin jsou prekurzory melatoninu, spánkového hormonu.

GABA je inhibiční neurotransmiter, který je spojován zejména se zklidňujícími účinky na nervový systém. Působí proti úzkosti, napětí a podporuje relaxaci. Je klíčový pro normální fungování mozku a nervového systému. Nedostatek či poruchy účinnosti GABA mohou přispět například také ke vzniku epileptických záchvatů.

Na emoční procesy a duševní činnosti má vliv také dopamin. Tento neurotransmiter je nezbytný pro systém „odměn“, motivaci a zájem o okolí. Porucha v systému dopaminu může vést k poruše emocionálního stavu. Některé studie naznačují, že snížená hladina dopaminu v mozku může být spojována s výskytem apatie. Pokud je zvíře apatické po delší dobu nebo apatii doprovází další příznaky, jako je úbytek hmotnosti, teplota, nižší zájem o krmivo, letargie nebo ztráta zájmu o okolí, vyhledejte veterinární pomoc. Je nezbytné, aby veterinář vyloučil nemoci, bolest nebo další problémy.

Správná rovnováha střevního mikrobiomu je důležitá pro zdraví střev, trávení, imunitu a celkovou pohodu.

Mysleme na to, že zdravé střevo je základ pro zdraví zvířete po fyzické i psychické stránce.